1984

George Orwell vo svojom slávnom románe 1984 ponúkol okrem iného niekoľko veľmi zaujímavých politologických úvah. Na jednu z nich by som rád upozornil krátkym citátom: „Existujú len štyri spôsoby, ako vládnuca skupina môže stratiť moc. Buď ju premôžu zvonku, alebo vládne tak neefektívne, že sa masy pozdvihnú k revolte, alebo dovolí, aby vznikla silná a nespokojná Stredná skupina (rozumej stredná trieda), alebo stratí svoju sebadôveru a vôľu vládnuť.“ Hoci Orwell tieto vety písal v celkom iných súvislostiach, zdá sa, že jeho závery možno aplikovať aj na súčasnú slovenskú politickú scénu.

Ako prísť o moc?

Ak pod „vládnucou skupinou“ rozumieme vládnu koalíciu na čele s Ivetou Radičovou, potom môžeme jeden po druhom analyzovať Orwellove potenciálne príčiny pádu vlády na Slovensku. Prvý – vláda je príliš slabá, aby čelila tlakom zvonka. Stačí sa len pozrieť na bezmocnosť slovenskej vlády vo vzťahu k Orbánovej veľkomaďarskej politike a prvá potenciálna príčina pádu vlády, t.j. neschopnosť obhajovať naše národné záujmy, je na svete.

Druhá príčina – vláda je taká neefektívna, až sa ľudia búria. Stačí sa pozrieť na nespokojné masy zamestnancov v uliciach na odborárskych pochodoch a môžeme vidieť, že Radičovej vláda spĺňa aj túto podmienku. Dôvod je jasný: vláda neplní sľuby a nedokáže ponúknuť efektívne riešenia na naštartovanie ekonomiky, na dosiahnutie sociálneho zmieru ani na zvyšovanie životnej úrovne. To je ozaj učebnicový príklad toho, ako možno prísť o moc.

Orwellova predpoveď

Tretí dôvod, ktorý spomína Orwell, a teda nespokojné stredné vrstvy, akoby britský spisovateľ čerpal priamo zo Slovenska. Radičovej vláda gniavi malých podnikateľov a živnostníkov tak, ako žiadna vláda pre ňou. Prostriedkom je daňová a odvodová reforma. Ale to nie je všetko. Útočí aj na úradníkov, vedcov, učiteľov, študentov, lekárov, skrátka, na celú strednú triedu.

Podľa Orwella by to mal byť ďalší klinec do rakvy „vládnej skupiny“. Ale Radičovej vláda je prekvapivo stále pri moci. Dôvod? Ešte stále nenaplnila štvrtú Orwellovu podmienku straty moci. Radičovej vláda ešte stále nestratila sebadôveru a vôľu vládnuť, hoci si už proti sebe postavila hádam všetky spoločenské vrstvy, je rozhádaná a vrcholne nestabilná. Kde sa táto jej nepodložená sebadôvera berie?

Stratégia Veľkého brata

Zdá sa, že odpoveď na túto otázku sa takisto nachádza v románe 1984. Slovenskú vládu umelo udržiava pri živote práve tá stratégia, ktorá držala pri moci aj Veľkého brata v slávnej Orwellovej knihe. Orwell podrobne opisuje ako totalitná strana udržiava poslušnosť umelým hľadaním vonkajších a vnútorných nepriateľov. Aj súčasná slovenská vláda postavila svoju legitimitu iba na tom, že zo sociálnej demokracie urobila „triedneho nepriateľa“ presne tak, ako Veľký brat v Orwellovom románe umelo vytvoril nepriateľa z každého, kto sa odvážil rozmýšľať inak.

Záver je desivý: ak má byť nenávisť voči Smeru ten jediný tmeľ, ktorý naďalej drží súčasnú vládnu koalíciu pokope, potom Boh ochraňuj Slovensko, aby sa nezačalo čoraz viac podobať na Orwellovu Oceániu. Táto ríša zla bola vytvorená na základe jednoduchej, hoci zlovestnej myšlienky: moc prestala byť prostriedkom na naplnenie spoločenských záujmov; stala sa samoúčelným cieľom. V tomto štádiu sa už Radičovej vláda nachádza. Čo príde ďalej?

My sme nezabudli

01.12.2015

My sme nezabudli Je to takmer na deň už rok, čo som odstúpil z postu predsedu parlamentu. K tomuto kroku som pristúpil po bombastickej medializácii kauzy nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici firmou Medical Group, v ktorej som pred vstupom do politiky pôsobil. Napriek tomu, že z nákupu napokon zišlo, kauza v očiach verejnosti zasiahla bolestivo „plexus solaris“ [...]

Načo je komu dobré národné sebabičovanie?

25.05.2011

Keď sme približne pred rokom na nádvorí zrekonštruovaného Bratislavského hradu odhaľovali sochu Svätopluka, vo svojom prejave som použil aj tieto slová: „Je mi ľúto, že na Slovensku sú stále ľudia, ktorí si nedokážu vážiť našu národnú históriu, naše štátotvorné tradície. Za horlivej asistencie väčšiny našich médií sú ochotní spochybniť všetko, čo je [...]

Výsmech parlamentarizmu v podaní Richarda Sulíka

20.05.2011

Ako už informovali aj tlačové agentúry, predseda parlamentu Richard Sulík do programu prebiehajúcej schôdze nezaradil opozičné návrhy na zavedenie bankovej dane, na zníženie DPH na 19 percent a zmenu zákona o štátnom občianstve. Argumentoval, že od ich odmietnutia na predchádzajúcej schôdzi ešte neuplynulo 6 mesiacov, ako to predpisuje rokovací poriadok. Čo je však [...]

kompostáreň, Brezno

Hnojivo si v Brezne vyrobia sami. Okrem mesta si z neho môžu brať aj bežní obyvatelia

03.04.2025 07:45

Tony odpadu z dreva, trávy či zvyškov jedál spracujú Brezňania v modernej kompostárni.

netanjahu, orbán

Netanjahu pricestoval do Maďarska napriek medzinárodnému zatykaču

03.04.2025 06:40

Orbán pozval Netanjahua ešte v deň vynesenia verdiktu ICC. Maďarsko by malo izraelského premiéra na svojom území zatknúť.

vojna na Ukrajine, Grad

ONLINE: Putinov vyjednávač rokoval vo Washingtone. Spojenci z NATO sľúbili Ukrajine pomoc 20 miliárd eur

03.04.2025 06:15, aktualizované: 07:50

Spojenci prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú podporu v hodnote viac ako 20 miliárd eur, uviedol šéf NATO. Vlani dostala okolo 50 miliárd eur.

Trump

Príliš milý na Rusko: Trump nahneval už takmer všetkých Ukrajincov. Na Moskvu ani len clá neuvalil

03.04.2025 06:00

Iba 19 percent Ukrajincov momentálne verí, že Trump má pozitívny vplyv na ich krajinu.

Pavol Paška

Slovensko potrebuje návrat k európskemu sociálnemu modelu, solidarite a úcte k národným tradíciám. Ako predseda poslaneckého klubu SMER-SD a bývalý predseda NR SR by som chcel, aby raz Slovensko mohlo byť skutočným domovom pre všetkých. V mojom blogu sa pokúsim bližšie predstaviť svoje predstavy, hodnoty a vízie. Viac nájdete na mojej stránke pavolpaska.sk.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 53898x
Priemerná čítanosť článkov: 3170x

Autor blogu

Odkazy