Založ si blog

Načo je komu dobré národné sebabičovanie?

Keď sme približne pred rokom na nádvorí zrekonštruovaného Bratislavského hradu odhaľovali sochu Svätopluka, vo svojom prejave som použil aj tieto slová: „Je mi ľúto, že na Slovensku sú stále ľudia, ktorí si nedokážu vážiť našu národnú históriu, naše štátotvorné tradície. Za horlivej asistencie väčšiny našich médií sú ochotní spochybniť všetko, čo je slovenské, všetko, čo je národné, všetko, čo je v našich dejinách veľké a výnimočné. … Nerozumiem, prečo takéto národné „sebabičovanie“. Pýtam sa, komu to slúži?!“

Majstrovstvá sveta v sebabičovaní

Nevraciam sa k tejto svojej myšlienke náhodou. Mátala mi v hlave počas celých majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa tento mesiac odohrali na Slovensku vôbec po prvýkrát v našej histórii. Keď som počúval chvály na organizáciu zo strany zahraničných hostí; keď som videl nadšených divákov a fanúšikov; keď som videl, ako boli majstrovstvá po všetkých stránkach zvládnuté tak v Košiciach, ako aj v Bratislave, hovoril som si, že Slovensko má opäť ďalší dôvod, aby bolo hrdé na to, aké je a ako sa dokáže prezentovať pred svetom. Lenže (ako inak?) z môjho optimizmu ma veľmi skoro prebudili slovenské médiá a najrôznejší mudrlanti, ktorí sa aj počas majstrovstiev ozývali zo všetkých strán.

Každá maličkosť, ktorá sa nevydarila, bola v médiách tisíckrát zveličená a kritizovaná; každý drobný prešľap bol prezentovaný ako národná katastrofa a hanba; novinári sa pretekali v tom, aby nadávali na organizátorov a zadupávali všetko slovenské pod čiernu zem. Nehovoriac o tom, že všetka energia sa sústredila na rozpitvávanie neúspechu našich hokejistov. Skrátka, dookola len to zlé. Len aby náhodou niekto nepovedal, že Slováci za niečo stoja. Nie, to sa na Slovensku nesmie! My musíme donekonečna spochybňovať každý vlastný úspech a hrabať sa v špine, len aby náhodou Slovensko pred svetom nevyznelo dobre.

Naučme sa tešiť z vlastných úspechov

Nečudujem sa, že čerešničku na tortu tomuto „národnému sebabičovaniu“ pridala slovenská vláda, ktorá ako prvú vec po skončení majstrovstiev začala spochybňovať cenu výstavby štadiónov, spôsob prípravy a všetky ostatné technické náležitosti. Samozrejme, je dobré, ak sa preskúma, aké zmluvy bývalé vedenie hlavného mesta Bratislava prijalo, napokon, všetci vieme, z akej politickej strany pochádza bývalý primátor Bratislavy. Problém je v niečom inom. Namiesto toho, aby sa vláda poďakovala organizátorom za to, ako fantasticky zvládli prípravu majstrovstiev, ktoré nám všetkým urobili v zahraničí vynikajúce meno, ona sa radšej okamžite začne pitvať v špine a chrliť okolo seba hromy a blesky. Presne v duchu toho, čomu hovorím „národné sebabičovanie“. Pýtam sa: dokedy si budú Slováci sypať soľ do rán? A kedy sa naučia tešiť sa z vlastných úspechov? Som presvedčený, že keď sa to jedného dňa naučíme, Slovensko pôjde vpred míľovými krokmi.

Nech sú pre nás majstrovstvá sveta v hokeji poučením. Som hrdý na to, ako ich Slovensko zvládlo. Dajme ľuďom šancu, aby aj oni mohli precítiť túto hrdosť a nevláčme organizátorov po bahne a špine. Našim hokejistom to, žiaľ,  tentoraz nevyšlo, ale Slovensko ako organizátor obstálo na výbornú. Vracajme sa k tomuto úspechu. Nie stále len k tomu, čo sa nevydarilo, ale najmä ku všetkému tomu, čo bolo zvládnuté perfektne. Tvorcovia tohto veľkého úspechu si zaslúžia našu vďaku. Pretože tento úspech bol a je úspechom celého Slovenska.

My sme nezabudli

01.12.2015

My sme nezabudli Je to takmer na deň už rok, čo som odstúpil z postu predsedu parlamentu. K tomuto kroku som pristúpil po bombastickej medializácii kauzy nákupu predraženého CT v piešťanskej viac »

Výsmech parlamentarizmu v podaní Richarda Sulíka

20.05.2011

Ako už informovali aj tlačové agentúry, predseda parlamentu Richard Sulík do programu prebiehajúcej schôdze nezaradil opozičné návrhy na zavedenie bankovej dane, na zníženie DPH na 19 percent viac »

Ďalšia zmanipulovaná voľba generálneho prokurátora

18.05.2011

Napriek tomu, že sa vládna koalícia pri včerajšej voľbe generálneho prokurátora usilovne snažila vytvoriť ilúziu o tom, že prebehne "normálna, normálna, normálna" tajná voľba, je jasné, viac »

Nemecko, vlajka, Berlín, zástava, Bundestag, nemecký parlament, Merkelová

Polícia prehľadala kancelárie Kresťanskodemokratickej únie Nemecka

22.11.2017 20:04

Muži zákona tak konali v súvislosti s vyšetrovaním politika Petra Blesera, ktorý je podozrivý z nelegálneho financovania strany.

atomova elektraren

Obnoviteľné zdroje zlacneli, majú budúcnosť

22.11.2017 20:00

Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov elektriny lacnie, čo je šancou pre Európu, aby znížila spotrebu fosílnych palív.

Russia Syria Summit

Rusko, Irán a Turecko rokovali v Soči o riešení sýrskeho konfliktu

22.11.2017 19:06

Prezidenti Ruska, Iránu a Turecka sa na schôdzke v Soči zhodli, že sa budú snažiť zorganizovať kongres za účasti rôznych skupín sýrskej opozície. Konať sa bude zrejme v Soči.

poplatok, dane, odvody, peniaze, banka

Odvody z platov vzrastú

22.11.2017 19:00

Firmy budú platiť vyššie odvody z ceny práce zamestnanca.

Pavol Paška

Slovensko potrebuje návrat k európskemu sociálnemu modelu, solidarite a úcte k národným tradíciám. Ako predseda poslaneckého klubu SMER-SD a bývalý predseda NR SR by som chcel, aby raz Slovensko mohlo byť skutočným domovom pre všetkých. V mojom blogu sa pokúsim bližšie predstaviť svoje predstavy, hodnoty a vízie. Viac nájdete na mojej stránke pavolpaska.sk.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 30421x
Priemerná čítanosť článkov: 1789x

Autor blogu

Odkazy